fbpx

Morele.net – kara nałożona przez Prezesa UODO

Morele.net
19 Wrz 2019 | Kategoria: Artykuły
Podziel się

Dzisiaj podczas konferencji prasowej poinformowano opinię publiczną o nałożeniu kary ponad 2,8 miliona zł na spółkę morele.net przez Prezesa UODO. Względem spółki wszczęto postępowanie po wycieku danych milionów klientów spowodowanego atakiem hakerskim.

UODO uzasadnia swoją decyzję niedostatecznymi środkami technicznymi i organizacyjnymi podjętymi przez morele.net w celu ochrony danych użytkowników. W wyniku ataku skradziono informacje o ponad 2 milionach osób, przede wszystkim imiona, nazwiska, numery telefonu oraz adresy e-mail. Część klientów złożyło wnioski o zakup na raty, przez co w niepowołane ręce dostały się także numery PESEL, adresy oraz spory zakres informacji o dochodach.

Serwis nie wywiązał się z obowiązku zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa danych. Nie wprowadził dostatecznie skomplikowanej procedury uwierzytelniania oraz niewystarczająco uważnie kontrolował ruch na stronie. W związku z tym podejrzane działania zostały za późno wykryte.

Ukarana spółka zapowiada odwołanie się od decyzji Prezesa UODO do sądu administracyjnego, m.in. ze względu na brak opinii biegłego.

Treść decyzji znajduje się na stronie UODO.

Zastanawiamy się, czy ta decyzja oznacza początek serii kar nakładanych na serwisy i sklepy internetowe? Z całą pewnością właściciele nawet zupełnie małych firm powinni zadbać o zabezpieczenia, ponieważ UODO zwraca szczególną uwagę na starania podjęte w celu ochrony danych.

 

Chcesz przetestować edokrodo.pl za darmo? Kliknij!
Dowiedz się więcej o RODO na naszym Blogu.