fbpx

Kradzież tożsamości powodem wniosku o nowy dowód

kradzież tożsamości
18 Lis 2019 | Kategoria: Artykuły
Podziel się

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje rozporządzenie dotyczące procedury wymiany dokumentu tożsamości dla ofiar złodziei danych. Kradzież tożsamości pojawi się jako przyczyna widniejąca we wniosku o nowy dowód osobisty.

Wnioskowanie o dowód osobisty

MSWiA 30 października 2019 roku wydało projekt ustawy rozporządzenia w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Projekt zakłada zmiany w formularzach wnioskowania o dowód osobisty wynikające z ustawy o dowodach osobistych z 2018 roku. Dodatkowy wpływ na zaprojektowane modyfikacje ma oczekująca na zatwierdzenie przez prezydenta ustawa dotycząca informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.

Zgoda na zapis danych kontaktowych

Dzięki ustawie o dowodach osobistych państwowe instytucje działające w ramach struktur gminy mają prawo zapisać w rejestrze kontaktów dane teleadresowe osób, które na to wyraziły zgodę. Projekt MSWiA zakłada, iż formularzu wniosku będzie można zaznaczyć specjalną zgodę na przekazanie danych kontaktowych.

Kradzież tożsamości

Z kolei wspomniana ustawa o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne wprowadza nową przyczynę wnioskowania o wymianę dowodu: jest to kradzież tożsamości. Projekt przewiduje pojawienie się odpowiedniego pola w formularzu wniosku o nowy dokument. Dzięki temu wnioskujący będzie miał możliwość podania kradzieży tożsamości jako przyczyny wymiany dowodu.

Kradzież tożsamości – nowe możliwości dla ofiar

Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje również wprowadzenie specjalnych reguł postępowania dla ofiar kradzieży tożsamości. Przewiduje także wdrożenie odpowiedniego formularza dla zgłoszeń przypadków nieuprawnionego użycia danych osobowych.

Pełna treść projektu.

Projekt pozostaje na etapie uzgadniania i opiniowania. Przekazano go między innymi do konsultacji wojewodom oraz UODO.

Sprawdź możliwości edokrodo.pl za darmo! www.edokrodo.pl

Więcej o RODO na naszym Blogu.

 

Autor: edokrodo.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o